You are here

Gold Cup Perpetual Trophies

First Place Gold Cup World DN Championship

Donated by Jim Redding, USA

Year Skipper Home Regatta Site

1973  Ain Vilde Estonia, USSR Gull Lake, Michigan

1974 Tim Woodhouse Michigan, USA Zergrze, Poland

1975 Jan Gougeon Michigan, USA Saginaw Bay, Michigan

1976 Romuald Knasiecki Poland Stora Vartin, Sweden

1977 Henry Bossett New Jersey, USA St. Michaels, MD

1978 Bogdan Kramer Posznan, Poland Krynica Morska, Poland

1979  Piotr Burczynski Krynica Morska, Poland Lake Champlain, VT

1980 M. Kuulman USSR Vasteras, Sweden

1981 Henry Bossett  New Jersey, USA Hamilton Bay, Ontario

1982 Jan Gougeon Michigan, USA Wittensee, Germany

1983 Henry Bossett New Jersey, USA Trenton, Ontario

1984 T. Haagma USSR Krynica Morska,Poland

1985 Jan Gougeon Michigan, USA Barnegat Bay. NJ

1986 Not sailed, too warm

1987 Mike O'Brien New Jersey, USA Lake St Clair. MI

1988 Mike O'Brien New Jersey, USA Leningrad, USSR

1989 Mike O'Brien New Jersey, USA Lake Champlain VT

1990 Walad Stefanowicz Poland Arsunda, Sweden

1991 Jan Gougeon Michigan, USA Saginaw Bay, MI

1992 Karol Jablonski Germany Arsunda, Sweden

1993 Jeff Kent Massachusetts, USA Geneva Lake, WI

1994 Andreas Bock Hamburg, Germany Nieporet, Poland

1995 Karol Jablonski Poland Montreal, PQ

1996 Karol Jablonski Poland Vienna, Austria

1997 Karol Jablonski Poland Lake St. Clair, MI

1998 Ron Sherry Michigan, USA Pyhäjärvi, Finland

1999 Ron Sherry Michigan, USA Lac St. Louis, Canada

2000 Karol Jablonski Poland Lake Hjälmaren, Sweden

2001 Karol Jablonski Poland Saginaw Bay, MI

2002 Ron Sherry Michigan, USA Haapsalu, Estonia

2003 Karol Jablonski Poland Lake Champlain, NY

2004 Thomas Karlsson Sweden Lake Balaton, Hungary

2005 Ron Sherry Michigan, USA Lake Mendota,Wisconsin

2006 Michal Burczynski Poland        Muertz, Germany & Lake Vaettern, Sweden

2007 Matt Struble Michigan, USA Menominee,MI

2008 Matt Struble Michigan, USA Lake Lipno, Czech Republic

Second Place - Commodore Jim Redding Memorial Trophy

Donated by Art Teutsch and Bill Connell

Year Skipper Home Reqatta Site

1973 Randy Johnson Michigan, USA Gull Lake, Michigan

1974 Endel Vooremaa Estonia, USSR Zergrze, Poland

1975 J. R. Watson Michigan, USA Saginaw Bay, Michigan

1976 Ed Kraft Michigan, USA Stora Vartin, Sweden

1977 Jan Gougeon Michigan, USA St. Michaels,Maryland

1978 Vello Kuusk Haapsalu, USSR Krynica Morska,Poland

1979 Harald Stuertz Steinhude, W Germany Lake Champlain, VT

1980 Kunno Kalk USSR Vasteras, Sweden

1981 Jan Gougeon Michigan, USA Hamilton Bay, Ontario

1982 Ron Sherry Michigan, USA Wittensee, Germany

1983 P Burczynski Poland Trenton, Ontario

1984 V Vooremaa USSR Krynica Morska, Poland

1985 Mike O'Brian New Jersey, USA Barnegat Bay, NJ

1986 Not sailed, too warm.

1987 Henry Bosserr New Jersey, USA Lake St Clair, MI

1988 P Burczynski Poland Leningrad, USSR

1989 Tilt Haagma Tallinn, Estonia Lake Champlain VT

1990 Valko Vooremaa USSR Arsunda, Sweden

1991 Ron Sherry Michigan USA Saginaw Bay, MI

1992 Peter Hill Burlington, VT Arsunda, Sweden

1993 Karol Jablonski Poland Geneva Lake, WI

1994 Karol Jablonski Poland Nieporet, Poland

1995 Piotr Burczynski Poland Montreal, PQ

1996 Thomas Karlsson Sweden Vienna, Austria

1997 Ron Sherry Michigan, USA Lake St. Clair, MI

1998 Daan Schutte Netherlands Pyhäjärvi, Finland

1999 Bernd Zeiger Germany Lac St. Louis, Canada

2000 Ron Sherry Michigan, USA Lake Hjälmaren, Sweden

2001 Bernd Zeiger Germany Saginaw Bay, MI

2002 Karol Jablonski Poland Haapsalu, Estonia

2003 Thomas Karlsson Sweden Lake Champlain, NY

2004 Karol Joblonski Poland Lake Balaton, Hungary

2005 Tomas Lindgren Sweden Lake Mendota, Wisconsin

2006 Lukasz Zakrzewski Poland     Muertz, Germany & Lake Vaettern, Sweden

2007 Tomas Lindgren Sweden Menominee, MI

2008 Lukasz Zakzewski Poland Lake Lipno, Czech Republic

Third Place

Donated by Wim Van Acker, Holland

Year Skipper Home Reqatta Site

1973 Jan Gougeon Michigan, USA Gull Lake, Michigan

1974 Vello Kuusik Estonia, USSR Zegrze, Poland

1975 Tim Woodhouse Michigan, USA Saginaw Bay, Michigan

1976 Ed Kraft Michigan, USA Stora Vartin, Sweden

1977 Jan Gougeon Michigan, USA St. Michaels,Maryland

1978 Vello Kuusk Haapsalu, USSR Krynica Morska,Poland

1979 S. Macur Poland Lake Champlain, VT

1980 Kunno Kalk USSR Vasteras, Sweden

1981 P. Burczynski Poland Hamilton Bay, Ontario

1982 Vaiko Vooramaa Estonia, USSR Wittensee, Germany

1983 S. Macur Poland Trenton, Ontario

1984 M. Kuulman USSR Krynica Morska,Poland

1985 Bogdan Kramer Poland Bamagat Bay, NJ

1986 Not sailed, too warm.

1987 Stan Maur Poland Lake St Clair, MI

1988 Andreas Bock West Germany Leningrad, USSR

1989 Jan Gougeon Michigan,USA Lake Champlain, VT

1990* Rene Kuulmann Estonia Arsunda Sweden

1991 Henry Bossett New Jersey Saginaw Bay, MI

1992 Ron Sherry Michigan, USA Arsunda, Sweden

1993 Ron Sherry Michigan, USA Geneva Lake, WI

1994 Bernd Zeiger Germany Nieporet, Poland

1995 Mike O'Bden New Jersey, USA Montreal, PQ

1996 Stefan Jarudd Sweden Vienna, Austda

1997 Bernd Zeiger Germany Lake St. Clair, MI

1998 Piotr Burczynski Poland Pyhäjärvi, Finland

1999 Mishal Burczynski Poland Lac St. Louis, Canada

2000 Åke Luks Sweden Lake Hjälmaren, Sweden

2001 Tomas Gross Sweden Saginaw Bay, MI

2002 Michal Burczynski Poland Haapsalu, Estonia

2003 Ron Sherry Michigan, USA Lake Champlain, NY

2004 Ron Sherry Michigan, USA Lake Balaton, Hungary

2005 Matt Struble Michigan, USA Lake Mendota, Wisconsin

2006 Matt Struble Michigan, USA        Muertz, Germany & Lake Vaettern, Sweden

2007 Bernd Zeiger Germany Menominee, MI

2008 Andreas Bock Germany Lake Lipno, Czech Republic

Fourth Place

Donated by the North Shrewsbury Iceboat and Yacht Club, Redbank, NJ USA

Year Skipper  Home Regatta Site

1973 Russ Johnson Michigan, USA Gull Lake, Michigan

1974 Ain Vilde Estonia, USSR Zegrze, Poland

1975 Ain Vilde Estonia, USSR Saginaw Bay, Michigan

1976 Rolf Andersson Rockneby, Sweden Stora Vartin, Sweden

1977 Wim Van Acker Landsmeer, Holland St. Michaels, Maryland

1978 Jiri Saraskin Talin, USSR Krynica Morska, Poland

1979 Bogdan Kramer Posznan, Poland Lake Champlain, VT

1981 Endel Vooremaa Estonia, USSR Vasteras, Sweden

1982 Tim Woodhouse Michigan, USA Hamilton Bay, Ontario

1983 Goran Tell Sweden Wittensee, Germany

1984 Leon LeBeau Michigan, USA Trenton, Ontario

1985 H. Bossett New Jersey, USA Krynica Morska, Poland

1985 John Larson New Jersey, USA Barnagat Bay, NJ

1986 Not sailed, too warm.

1987 Greg Smith Michigan, USA Lake St Clair, MI

1988 W Marcinczyk Poland Leningrad, USSR

1989 Tie: Wlad Stefanowicz,Poland & Ron Sherry,Michigan   Lake Champlain VT

1990* Tarmo Tuisk USSR Arsunda, Sweden

1991 Mike O'Brien New Jersey, USA Saginaw Bay, MI

1992 Rozenbergs  Arsunda, Sweden

1993 Henry Bosserr New Jersey, USA Geneva Lake, WI

1994 Jeff Kent Massachusetts. USA Nieporet, Poland

1995 Stefan Jarudd Sweden Montreal, PQ

1996 Andreas Bock Germany Vienna, Austria

1997 Thomas Kadsson Sweden Lake St. Clair, MI

1998 Thomas Karlsson Sweden Pyhäjärvi, Finland

1999 Thomas Karlsson Sweden Lac St. Louis, Canada

2000 Thomas Karlsson Sweden Lake Hjälmaren, Sweden

2001 John Harper Michigan, USA Saginaw Bay, MI

2002 Tomas Lindgren Sweden Haapsalu, Estonia

2003 Bernd Zeiger Germany Lake Champlain, NY

2004 Joerg Bohn Germany Lake Balaton, Hungary

2005 Thomas Karlsson Sweden Lake Mendota, Wisconsin

2006 Jacob Schneiber Poland     Muertz, Germany & Lake Vaettern, Sweden

2007 Ron Sherry Michigian, USA Menominee, MI

2008 Thomas Lindgren Sweden Lake Lipno, Czech Republic

Fifth Place

Donated by Stan Whorwood, Canada

Year Skipper Home Reqatta Site

1973 Helmut Leppik Estonia, USSR Gull Lake, Michiga

1974 Hans Molter West Germany Zegrze, Poland

1975 Endel Vooremaa Estonia, USSR Saginaw Bay, Michigan

1976 P. Burczynski Poland Stora Vartin, Sweden

1977 Ed Kraft Michigan, USA St. Michaels,Maryland

1978 Helmut Leppik Tallin, USSR Krynica Morska,Poland

1979 Henry P. Bossett New Jersey, USA Lake Champlain, VT

1980 Vaiko Vooremaa Estonia, USSR Vasteras, Sweden

1981 M. Kuulman USSR Hamilton Bay, Ontario

1982 Harald Stuertz West Germany Wittensee, Germany

1983 Jan Gougeon Michigan, USA Trenton, Ontario

1984 Bogdan Kramer Poland Krynica Morska,Poland

1985 Karol Jablonski Poland Barnagat Bay, NJ

1986 Not sailed, too warm.

1987 W. Stephanowicz Poland Lake St Clair, MI

1988 Stanislaw Macur Poland Leningrad, USSR

1989 Tie for fourth place (See fourth place) Lake Champlain VT

1990* Matti Kuulmann Estonia Arsunda Sweden

1991 Meade Gougeon Michigan Saginaw Bay, MI

1992 Rene Kuulmann Estonia Arsunda, Sweden

1993 Bernd Zeiger Germany Geneva Lake, WI

1994 Ake Luks Sweden Nieporet, Poland

1995 Tomas Lindgren Sweden Montreal, PQ

1996 Aare Koop CIS Vienna, Austria

1997 Ken VanWagnen Ohio, USA Lake St. Clair, MI

1998 Tomas Lindgren Sweden Pyhäjärvi, Finland

1999 Tomas Lindgren Sweden Lac St. Louis, Canada

2000 Mati Hool Estonia Lake Hjälmaren, Sweden

2001 Fredrik Lonegren Sweden Saginaw Bay, MI

2002 Thomas Karlsson Sweden Haapsalu, Estonia

2003 Thomas Lindgren Sweden Lake Champlain, NY

2004 Thomas Lindgren Sweden Lake Balaton, Hungary

2005 Jakob Schneider Poland Lake Mendota, Wisconsin

2006 Andreas Boch Germany Muertz, Germany & Lake Vaettern, Sweden

2007 John Dennis Minnesota, USA Menominee, MI

2008 Ron Sherry Michigan, USA Lake Lipno, Czech Republic

Senior Trophy

Donated by Skeeter Ice Boat Club, Williams Bay, WI USA

Year Skipper Home Reqatta Site

1973 Wim Van Acker Landsmeer, Holland Gull Lake, Michigan

1974 Wire Van Acker Landsmeer, Holland Zegrze, Poland

1975 Doug Harvey Michigan, USA Saginaw Bay, Michigan

1976 Wim Van Acker Landsmeer, Holland Stora Vartin, Sweden

1977 Wim Van Acker Landsmeer, Holland St. Michaels, Maryland

1978 Wim Van Acker Landsmeer, Holland Krynica Morska,Poland

1979 Ed Kraft Michigan, USA Lake Champlain, VT

1980 Wim Van Acker Landsmeer, Holland Vasteras, Sweden

1981 Ed Kraft Michigan, USA Hamilton Bay, Ontario

1982 Jan Eindhoven Holland Wittensee, Germany

1983 John Larson New Jersey, USA Trenton, Ontario

1985 John Larson New Jersey, USA Bamegat Bay, NJ

1986 Not sailed, too warm

1987 John Larson New Jersey, USA Lake St Clair, MI

1988 Visvaldis Briedis USSR Leningrad, USSR

1989 Meade Gougeon Michigan, USA Lake Champlain, VT

1990 missing results

1991 Meade Gougeon Michigan USA Saginaw Bay, MI

1992 missing results

1993 Meade Gougeon Michigan, USA Geneva Lake, WI

1994 missing results

1995 Meade Gougeon Michigan, USA Montreal, PQ

1996 Bart Reedijk Borken, Germany Neusiedlersee, Austria

1997 Jan Gougeon Michigan, USA Lake St Clair, MI

1998 unknown Pyhäjärvi, Finland

1999 Piotr Burczynski Poland Lac St. Louis, Canada

2000 Piotr Burczynski Poland Lake Hjälmaren, Sweden

2001 Meade Gougeon Michigan, USA Saginaw Bay, MI

2002 Andre Baby Canada Haapsalu, Estonia

2003 Greg Smith Michigan, USA Lake Champlain, NY

2004 Andre Baby Canada Lake Balaton, Hungary

2005 John Harper Michigan, USA Lake Mendota, Wisconsin

2006 missing information               Muertz, Germany & Lake Vaettern, Sweden

2007 missing information  Menominee, MI

2008 missing information  Lake Lipno, Czech Republic

Junior Trophy

Donated by Robert Pegel, USA

1973 Bob Redner

1974 missing info

1975 Chuck Lamphere

1976 missing info

1977 Danny Connell

1978 Vaiko Vooremaa

1979 Ron Sherry

1980 Vaiko Vooremaa

1981 Harry Melges III

1982 missing info

1983 Scott Button

1984 missing info

1985 Bruce Hay

1986 Not Sailed

1987 Matt Struble

1988 Rene Kuulman

1989 Matt Struble

1990 missing info

1991 Matt Struble

1992 missing info

1993 Aaron Stange

1994 missing info

1995 missing info

1996 Kirill Kapustin

1997 Kirill Kapustin

1998 Mishal Burczynski

1999 Mishal Burczynski

2000 Mishal Burczynski

2001 Michael Rehe

2002 Mishal Burczynski

2003 missing information

2004 missing information

2005 not awarded

2006 missing information

2007 Chester Upham

2008 missing information